Top 10 miejsc do odwiedzenia w Laosie


Inspiracje, Laos / sobota, 9 lutego, 2019

Laos wciąż nie jest popularnym kierunkiem podróży wśród europejskich turystów. Większość podróżników, jakich tam spotykaliśmy pochodziła z innych azjatyckich krajów, albo z Australii. Postanowiłem, w pełni subiektywnie zebrać miejsca, które urzekły mnie w tym państwie najbardziej w  listę „Top 10”. Laos, w całej Azji Południowo-Wschodniej zachwycił nas oboje w największym stopniu. Więcej informacji o naszej podróży przez ten kraj możecie usłyszeć w 4-tym odcinku naszego podcastu (link). Informacje praktyczne o organizacji wyjazdu przedstawiliśmy w odcinku 2-gim (link).

10. Nocne targowisko w Vientiane

Nocny targ w Vientiane położony jest nad brzegiem Mekongu i otwierany codziennie o 18:00. Jest to bardzo rozległe miejsce, więc na jego obejście warto zarezerwować przynajmniej 2 godziny. Nie jest to miejsce typowo nastawione na turystów. W prawdzie znajduje się tu trochę stoisk z pamiątkowymi t-shirtami i torbami, ale zdecydowana większość sprzedawców oferuje produkty skierowane do miejscowych. Najpopularniejszym towarem są podrabiane ubrania – stragany zwykle specjalizują się w jednej konkretnej marce, mamy więc stoiska „Hugo Boss”, czy „Nike”. Ich właściciele nie próbują nawet udawać, że sprzedawane produkty są autentyczne. Znajdziemy też sporo etui na telefony (całkiem ładnych) oraz taniej, sprowadzanej z Chin elektroniki – część stanowią podróbki, reszta jest po prostu „no name” (głośniki Bluetooth, które można nabyć za około 30 grają na prawdę przyzwoicie!). Przy wyjściu na widoczny na zdjęciu parking dla skuterów (stoją ich tam setki) znajdziemy kilka stoisk z jedzeniem.

9. Brama Zwycięstwa i laotańskie "Pole Elizejskie"

 Patuxai, czyli Brama Zwycięstwa, bo taką nazwę nosi łuk, który został zbudowany w centrum Vientiane w latach 60-tych, poświęcony jest pamięci laotańskich żołnierzy, którzy ponieśli śmierć podczas II wojny światowej i walki o niepodległość Laosu. Co ciekawe niezamierzonymi fundatorami Patuxai, zostali Amerykanie, którzy przekazali Laotańczykom cement i fundusze na wybudowanie lotniska. Laotański rząd w kwestii podarowanych środków miał jednak inny plan przez teraz Brama Zwycięstwa bywa nazywana „Pionowym pasem startowym”. Bramę z Pałacem Prezydenckim łączy, nieproporcjonalnie do ilości pojazdów, szeroka aleja mocno inspirowana paryskimi Polami Elizejskimi.

8. Wzgórze Phou Si

Wzgórze Phou Si góruje nad dawną stolicą Laosu – Luang Prabang. Z jego szczytu rozpościera się niesamowity widok na miasto i otaczające je góry. Na szczycie znajduje się też mocno zaniedbana stupa – Wat Chomsi. Wzgórze jest ważnym miejscem dla lokalnych buddystów. 

7. Wat Visoun (Wat Wisunarat)

Świątynia ta znajduje się w centrum Luang Prabang i jest najstarszą budowlą w tym mieście. Niestety większość wizerunków Buddy z tego kompleksu została rozkradziona, a te które ocalały przechowywane są w Muzeum Pałacu Królewskiego. Najważniejszym miejscem świątyni jest widoczna na fotografii stupa, która ze względu na swój kształt nazywana bywa przez Laotańczyków „Makmo”, co oznacza… „Arbuz”.

6. Budda Park

Budda Park położony jest ok. 25 kilometrów od centrum Vientiane. Bez kłopotu dojedziemy tu miejskim autobusem, lub tuk-tukiem. Na miejscu możemy zobaczyć ponad 200 rzeźb. Ich autorem jest Bunleua Sulilat – laotański mistyk i artysta, pragnący połączyć Buddyzm z Hinduizmem. Przechadzając się między posągami możemy odnieść wrażenie, że mają one setki, albo nawet tysiące lat. W rzeczywistości powstały w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego stulecia, a wykonane są ze zbrojonego betonu! W parku możemy wejść do wnętrza ogromnej rzeźby dyni, jej wnętrze podzielone jest na piętra symbolizujące piekło, czyściec i niebo. Gdy w kraju władzę zaczęli przejmować komuniści, twórca rzeźb zbiegł do Tajlandii, gdzie otworzył podobny park.

5. Jaskinie wokół Vang Vieng

Wokół bardzo popularnego wśród backpakersów z całego świata Vang Vieng znajduje się wiele dostępnych do zwiedzania jaskiń. Najpopularniejsze to: Tham Nam (nazywana popularnie Water Cave), Tham Loup,  Tham Hoi, Tham Phu Kham,  oran Tham Jang (widoczna na fotografii), przy której znajdują się jeziorka wypełnione krystalicznie czystą wodą o wyrazistym, turkusowym kolorze. Jest jeszcze Tham Xang (Elephant Cave), ale to właściwie małe zagłębienie w skale i bardziej miejsce kultu niż jaskinia.

4. Wodospad Kuang Si

Wodospad Kuang Si położony jest niecałą godzinę jazdy tuk-tukiem od Luang Prabang. Możemy tam łatwo dojechać tuk-tukiem za 5-10 USD od osoby, lub minibusem w tej samej cenie. Jeśli chcemy zobaczyć seledynową, krystalicznie czystą wodę, to zdecydowanie powinniśmy udać się tam w porze suchej. W czasie pory deszczowej wody jest znacznie więcej, ale niesie ona zebrane z górskich zboczy błoto, przez co zamiast seledynowego, ma kolor brunatno-ziemisty (co widać na zdjęciu). 

3. Wat Sisaket

Sisaket jest najstarszą świątynią, jaka zachowała się w Vientiane. Jako jedyna nie została zniszczona podczas ograbienia miasta przez wojska Tajlandii (najeźdźcy prawdopodobnie oszczędzili ją ze względu na pięciopoziomowy układ dachu, który jest typowy dla świątyń tajskich). W świątyni znajduje się ponad 6 tysięcy (!) buddyjskich rzeźb (każda wnęka w ścianie, widoczna na zdjęciu zawiera co najmniej jedną) oraz malowidła przedstawiające sceny z życia Buddy.

2. Ulice Luang Prabang o świcie

Każdego ranka, o świcie, ulicami Luang Prabang (jak i innych laotańskich miast) przechodzi procesja kilkuset bosych mnichów. Zbierają oni jałmużnę od mieszkańców miasta. Wydarzenie to jest bardzo popularne wśród odwiedzających miasto turystów, którzy niestety często nie potrafią zachować się stosownie do sytuacji – bardzo głośno komentują wydarzenia,  tarasują mnichom drogę aby tylko zrobić dobre zdjęcie, a nawet próbują niezdarnie naśladować Laotańczyków biorących udział w obrzędzie, co powoduje niesmak zarówno u mnichów jak i wierzących mieszkańców miasta. Procesja jest jednak zdecydowanie warta zobaczenia! Pamiętajmy tylko o  zachowaniu stosownego dystansu i bądźmy kulturalnymi obserwatorami.

 

1. Wielka Święta Stupa (Pha That Luang)

Pha That Luang jest najświętszym miejsce dla laotańskich buddystów – nie bez powodu, według wierzeń znajduję się tam relikwia Buddy – jego mostek. Budowla jest olbrzymia – ma 45 metrów wysokości. Stupa znajduje się na terenie dużego i równie pięknego kompleksu świątynnego. Za widoczny na pierwszym planie mur wstęp mają jedynie mnisi, nam pozostaje jedynie podziwienie jej z zewnątrz.

Planujecie odwiedzić ten kraj? A może już tam byliście i chcielibyście dopisać coś do naszej Top 10? Laos to miesce do którego my wrócimy na pewno! Zapraszam do komentowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *