Odc. 3 – Jak pojechać do Czarnobyla? – Wywiad


Miejsca, Podcast, Ukraina / czwartek, 11 kwietnia, 2019

W dzisiejszym odcinku gościmy Macieja Fortunę – podróżnika i autora strony „Oczami Poszukiwacza Przygód” (link). Nasz gość opowie o organizowaniu wyjazdów w nietypowe (acz coraz bardziej popularne!) miejsce, jakim jest Strefa Wykluczenia Wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. 

Odcinek można pobrać w formacie .mp3 klikając: Pobierz

W tym odcinku dowiecie się:

 • Czy do Czarnobyla można tak po prostu pojechać?
 • Jak zorganizować wyjazd?
 • Ile to kosztuje?
 • Czy podróż do strefy czarnobylskiej jest bezpieczna?
 • Jak wielu turystów odwiedza Czarnobyl i strefę wykluczenia?
 • Jak uniknąć mocno skomercjalizowanego wyjazdu?
 • Co warto zobaczyć?
 • Co może nas rozczarować?
 • Dla kogo jest wyjazd do Czarnobyla?

Strefa Czarnobylska w obiektywie naszego Gościa

Położenie elektrowni w Obwodzie Kijowskim

Jeśli podoba Ci się nasz podcast koniecznie zostaw komentarz, abyśmy mieli energię i motywację do nagrania kolejnego odcinka. Chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze pytania. Chcecie się pochwalić, że już tam byliście? A może dopiero się wybieracie? Piszcie!

Wszystkie odcinki naszego podcastu znajdziecie TUTAJ

20 thoughts on “Odc. 3 – Jak pojechać do Czarnobyla? – Wywiad

 1. Kiedyś myślałam, aby pojechać do Czarnobyla. Bardzo ciekawią mnie takie zagadnienia, gdyż przyswajają wiedzę na temat tego, co się kiedyś działo. Teraz już wiem czego mogę się spodziewać w tym miejscu.

 2. Chętnie bym się tam wybrała, aby zobaczyć, jak to rzeczywiście wygląda. Słucham właśnie podcastu, bo widzę, że bardzo dużo ciekawych tematów jest poruszanych 🙂

 3. Hej! Prawdopodobnie nigdy nie będziemy w tamtych stronach, chociaż – kto wie? – niemniej jednak zawsze z ciekawością o nich słuchamy. Kiedyś były to opowieści naszych rodziców, a dziś osób w podobnym do naszego wieku… 🙃 Włączyłam podcast (w ogóle świetny pomysł, z pewnością będę wracać, bo tematy nam bliskie) i słucham!

  1. My jeszcze tam nie byliśmy, ale być może wybierzemy się tam kiedyś przy okazji zwiedzania Kijowa (w mieście znajduje się z resztą muzeum poświęcone elektrowni i jej historii). Zapraszam do słuchania – dla wygody słuchaczy jesteśmy też w Spotify i iTunes. W czwartek publikujemy nowy odcinek o podróży przez Laos 🙂

  1. wystarczająco ludzie zostali napromieniowani w wyniku wybuchu. problemy z tarczycą w Polsce są w dużym procencie spowodowane właśnie tą tragedią… myślę że miało to ogromny wpływ na nasze zdrowie większe niż myślimy.

   1. Dziękuję za komentarz! Obecnie na terenie Zony poziom promieniowanie poza tzw. hotspotami jest w pełni bezpieczny. Co do samego wybuchu (który niewątpliwie był tragedią) i jego wpływu na zdrowie Polaków narosło bardzo wiele mitów. Sprawa była początkowo owiana tajemnicą, media podawały zdawkowe lub wręcz fałszywe informacje – bardzo sprzyjało to powstawaniu plotek. Bardzo polecam przeczytanie wywiadu z organizatorem i inicjatorem słynnej akcji „Lugol”, mającej zabezpieczyć populacje Polski przed wpływem radioaktywnego Jodu 131 na tarczyce. Prof Jaworski sam przyznaje w nim, że akcja była efektem braku informacji z ZSRR – spodziewano się nadejścia znacznie większego skażenia i gdyby dysponował pełnią informacji o katastrofie nie zaleciłby jej przeprowadzenia. Badania naukowe (raport UNSCEAR i inne) wykazały, że katastrofa nie miała wpływu na rozwój nowotworów i innych chorób (łącznie z chorobami tarczycy) u osób zamieszkałych w Polsce – ich częstość po awarii nie wzrosła.

    Załączam link do wywiadu z Profesorem Jaworskim: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1514110,1,zabojczy-mit-czarnobyla.read

    1. dziękuję Wojtku za info. Natomiast nie do końca wierzę w takie raporty. Możliwe że ludzie nie są w stanie zbadać tak naprawdę całkowity i prawdziwy skutek uboczny. Ludzie ogólnie są mniej mądrzy od natury i przyrody… Nie twierdzę że ta tragedia odbiła się na wszystkim i na wszystkich i jest winna całemu bajzlowi świata 😉 ale raporty trzeba też brać na dystans . Jeśli chodzi o tarczycę to zielarze lekarze medycyny naturalnej i homeopaci w rozmowie ze mną obarczają jednak w znacznym stopniu Czarnobyl… ale co my tam wiedzieć możemy – my ludzie. pozdrawiam

 4. Czarnobyl to miejsce, ktoro chce sie odwiedzic. Chcialabym kiedys tam pojechac i zwiedzic, ale nie wiem czy bede miala taka mozliwosc.
  Ciekawe nagrywanie wywiadow 🙂 Mozna sobie sluchac w tle robiac cos innego, i fajnie sie slucha:)

  Pozdrawiam !

 5. Bardzo ciekawy wywiad, dużo ciekawych informacji i podpowiedzi. Kiedyś bardzo mnie ciekwiło to miejsce. Ogladałam wtedy dużo różnych filmów i faktycznie niektórym fantazja jednak puszcza wodze. Chętnie bym tam pojechjała właśnie po to by poznać bliżej historię miejsca, jak to było, zobaczyc z bliska co się stało. Ps. Ja nigdy nie zapomnę o wybuchu w Czarnobylu – tego dnia urodziła się moja siostra.

  1. Dziękujemy za miłe słowa! Tak, niewątpliwie jest to miejsce o bardzo dużej wartości historycznej – serdecznie zachęcamy do wyjazdu. Może wspólnie z siostrą?

 6. Ostatnio wycieczki do Czarnobyla stały się bardzo popularne. Sama jestem ciekawa jak tam jest i chciałabym przekonać się na własnej skórze, jednak wolę trochę poczekać i zawsze mówię że pojadę tam dopiero, jak urodzę wszystkie swoje dzieci 😀

  1. Rozumiem obawy. Przy odpowiedzialnym zwiedzaniu promieniowanie nie stanowi już tam realnego zagrożenia 🙂 Niestety w wyniku upływu czasu i działania wandali strefa systematycznie niszczeje i z czasem do zobaczenia zostaje coraz mniej 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *