Właśnie widzieliście piękne zdjęcie górskich szczytów na Facebooku i Instagramie. Ponownie. A blogerzy, których czytasz, wrzucają posty, opisujące górskie szlaki. Twoi znajomi znów wybierają się na piesze wycieczki, spędzają wakacje w Austrii, w Słowenii, na Słowacji, w Polsce. Ty też chciałbyś jechać. Wszystkim niesamowitym widokom nie można się oprzeć. Chciałbyś spędzić kolejny weekend aktywnie, zamiast znów leżeć na kanapie. Ale skąd masz wiedzieć, jak się przygotować, jeśli nigdy wcześniej nie byłeś w górach? Jeśli to Twój pierwszy wypad w góry, to Hrobocza Łąka będą idealnym miejscem na Twój pierwszy raz. Zobacz hrobacza.pl i doznaj tego sam!
Czy znasz już Hrobocza Łąkę?
Hrobocza Łąka Chrobcze (kwestia pisowni)to góra, położona w masywie gór Beskid Mały. Na jej szczycie znajduje się krzyż, a także przytulne schronisko. Co roku Hroboczą Łąkę odwiedza wielu turystów. Prowadzi tam Mały Szlak Beskidzki. Od strony Żarnówki Małej można się tam dostać drogą asfaltową, zaś od Kóz można się tam dostać dość stronnym podejściem, malowniczym lasem. Z całą pewnością warto zabrać ze sobą w trasę buty trekkingowe mybaze.com, przekąski i dobry humor!
Pozostałe atuty tego miejsca
Po dojściu na szczyt warto rozkoszować się pięknymi widokami na szerokim tarasie widokowym, między innymi na Jezioro Międzybrodzkie i pobliskie miejscowości- Kozy i Bielsko Białą. W znajdującym się na szczycie schronisku, można odpocząć i zjeść coś ciepłego. Poniżej schroniska znajduje się punk widokowy oraz miejsce na zrobienie sobie ogniska i piękna łąka. Do wszystkich tych atrakcji prowadzą odpowiednie oznaczenia, warto się tylko odpowiednio rozejrzeć. Hrobocza Łąka to idealne miejsce na wypad dla całej rodziny Ze względu na malowniczość tras i stosunkowo łatwe podejście szlakiem pod szczyt, Hrobocza Łąka idealnie nadadzą się zarówno jako szlak (zobacz szlaki Beskidów), którym możemy wybrać się z najmłodszymi członkami naszej rodziny. Nadaje się on także dla osób dopiero próbujących swoich sił w górskich wędrówkach. Oprócz tego, że szlak jest oznaczony kolorem żółtym, oznaczającym łatwy szlak prowadzący po drodze asfaltowej i po części lasem, to jeszcze posiada on liczne miejsca poświęcone na odpoczynek.
Malowniczy szlak żółto- czerwony
Nieco trudniejszy jest, bo oznaczony kolorem żółto- czerwony jest szlak od Kóz, który prowadzi całkowicie drogą spacerową, przez przeuroczy las i granią. Podejście nim jednak pomimo oznaczeń, nie jest takie trudne, gdyż nie trzeba iść pod górę. Jedyna droga pod górę spotka wędrowców, gdy dotrą do Przełęczy u Panienki. To miejsce można pozna, po kapliczce, którą postawił w tym miejscu Juliusz Beinlich w 1884 roku. Upamiętnił on nim swoje zdarzenie z życia, kiedy to schronił się tutaj przed wilkami. Można tutaj oprócz kapliczki podziwiać też rozciągające się widoki na Groniczki. Ten odcinek rozciąga się na około 100 metrów i jest to kamieniste podłoże.
Przełęcz Przegibek
Po przejściu kamienistym podłożem trafiamy do Gaików, a stąd rozwidla nam się droga na cztery strony świata. Dzieje się to na uroczej polanie, z której to wybieramy interesujący nas szlak niebieski. Prowadzi on do Przełęczy Przegibek. Tam szutrowym szlakiem zmierzamy już do celu naszej wędrówki. Z polany można też wybrać szlak zielony, który doprowadzi wędrowców do Żarnówki Małej i szlaku żółtego, wiodącego po asfalcie o którym już wcześniej wspominano.
O czym warto pamiętać przed wyruszeniem w góry?
Pierwszy raz w górach zaplanuj na późną wiosnę, lato lub wczesną jesień (najczęściej od maja do października). O tej porze roku na szlakach nie zobaczysz śniegu, a temperatura powinna być przyjemna. Dzień przed wędrówką sprawdź prognozę pogody. Upewnij się, że nie pojawią się burze ani ulewne deszcze. Jeśli tak, rozważ przełożenie pierwszej wędrówki na następny dzień.
Pedagog, doktorantka, wielbicielka sztuki oraz… miłośniczka podróży, która jeśli nie w rzeczywistości to podróżuje palcem po mapie. Więcej w zakładce „o nas”.
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi